Iisalmen seurakunta

Iisalmen seurakunta
Ilvolankatu 14b
74100 IISALMI

Puh. (017) 83351
vaihde avoinna
klo 9-15

Faksi (017) 8335 233

Päivän sana 577 (Ilmestyskirja 57)

Nykyajan sirppi

Keskiviikko 15.2.2012

Sadonkorjuun aika

Sitten näin tämän: Oli valkoinen pilvi, ja pilven päällä istui joku ihmisen kaltainen, jolla oli päässään kultainen seppele ja kädessään terävä sirppi. Temppelistä tuli toinen enkeli, joka kovalla äänellä huusi pilven päällä istuvalle: "Pane sirppisi työhön ja leikkaa, nyt on sadonkorjuun aika. Maan sato on kypsä korjattavaksi." Silloin se, joka istui pilvellä, heitti sirppinsä maan päälle, ja niin korjattiin maan sato.

Taivaan temppelistä tuli taas enkeli, ja hänelläkin oli terävä sirppi. Myös alttarista tuli enkeli, se jolla on tuli vallassaan, ja hän huusi kovalla äänellä sille enkelille, jolla oli terävä sirppi: "Pane terävä sirppisi työhön ja korjaa tertut maan viinitarhasta. Rypäleet ovat kypsyneet." Silloin enkeli heitti sirppinsä maan päälle, korjasi sadon maan viinitarhasta ja heitti rypäletertut suureen altaaseen, Jumalan vihan viinikuurnaan. Rypäleet poljettiin altaassa kaupungin ulkopuolella, ja verta pursui niin, että veri vielä tuhannen kuudensadan stadionmitan päässä ulottui hevosen kuolaimiin asti.

Ilm 14:14-20

Nykysuomennoksen ”joku ihmisen kaltainen” on alkukielen ”ihmisen poika”. Sen vanhatestamentillinen tausta on Danielin kirjan ennustus taivaan pilvissä tulevasta ihmisen pojasta, joka arvonimi liitettiin Jeesukseen. Myös hän itse käytti sitä itsestään. Danielin Ihmisen Poika on jumalallinen hahmo, joka samalla on ihminen. Jeesuksen varsinainen alkuperä kolmiyhteisen Jumalan persoonana ja hänen syntymisensä ihmisestä, neitsyt Mariasta toteuttaa käytetyn käsitteen koko sisällön.

Danielin mukaan Ihmisen Poika tulee maailman lopussa toteuttamaan tuomion.
Samaan liittyy Ilmestyskirjan ajatus.

Jeesus tulee takaisin tähän maailmaan. Hän tulee näkyvällä tavalla, täydessä vallassa. Hän toteuttaa tuomion. Jumalan hylännyt maailma saa lopullisen ja ikuisen rangaistuksen. Ilmestyskirja vertaa tapahtumaa sadon korjuuseen. Johannes käyttää vertausta yllättävällä tavalla. Olettaisi, että viinirypäleet koottaisiin sammioihin, murskattaisiin ja annettaisiin käydä viiniksi. Kuitenkin ne viedään altaaseen, joka on Jumalan vihan viinikuurna, viedään poltettavaksi. Niistä pursuava mehu on verta, joka täyttää maan.

Kuva on kauhistava. Se on kuitenkin johdonmukaisesti Raamatun kokonaisopetuksen mukainen. Se luo vakavuuden Jumala-uskoon. Välinpitämättömyys ja Jumalan torjunta eivät ole vain mielipidekysymyksiä, jotka voidaan ohittaa kevytmielisesti. Näkymä ei peitä Jumalan armon runsautta ja rikkautta, vaan antaa taustan sille, miksi Jumalan ja hänen armonsa yhteyteen on täysi syy etsiytyä.

 

Rukous

Herra. Auta meitä ajattelemaan viimeisen tuomion päivää, että voisimme palata luoksesi vastaanottamaan armoa, jonka lahjoitit maailmalle Poikasi Jeesuksen Kristuksen kautta.

 

 

Teksti ja kuva AT

 
     Tulosta sivu tulosta sivu
Suurenna tekstiä Oletustekstikoko Pienennä tekstiä