Apua ja tukea

Kun mieltäsi painaa yksinäisyys, suru, masennus, parisuhdehuolet tai mikä tahansa muu murhe, voit kääntyä seurakunnan työntekijöiden puoleen. Papit, diakoniatyöntekijät ja muut työntekijät ovat seurakuntalaisia varten. Myös Palveleva chat, puhelin ja netti ovat käytettävissäsi.

Vaikeiden asioiden kanssa ei ole hyvä jäädä yksin, vaan niistä on tärkeää puhua jonkun kanssa. Olipa mielessäsi iso tai pieni murhe, seurakunta on tukenasi.

Päivystävä diakoniatyöntekijä

Elämän erilaisissa mieltä askarruttavissa asioissa ja tilanteissa voit kääntyä seurakunnan diakoniatyöntekijän puoleen, joka on tavattavissa ilman ajanvarausta seurakuntatalolla (Ilvolankatu 14b) katutasossa torstaisin klo 9-11 tai numerossa 044 7335 344. Yhteydenotto- ja kotikäyntipyyntöjä voi jättää myös Palvelutoimisto ja keskusrekisteriin.

Keskusteluapua seurakunnasta

Jokaisella on joskus tilanteita, jolloin kokee olevansa umpikujassa, etteivät omat neuvot tunnu riittävän eteenpäin pääsemiseksi.Sielunhoidollisessa keskustelussa voidaan käsitellä mitä tahansa inhimillisen elämän ongelmia.

Papiston puhelin on tarkoitettu niiihin äkillisiin tilanteisiin, joissa tarvitaan pappia: yksityinen ehtoollisen vietto, saattohartaudet, keskustelut ja muu sielunhoito.
 

Akuutissa kriisitilanteessa voit soittaa:

  • seurakunta papisto: 044 7335 253 (klo 9-21)
  • sairaalapappi p. 044 7335 208
  • johtava diakoniaviranhaltija: 044 7335 223
  • muut diakoniatyöntekijät: 044 7335 224, -283, -222, ja -221
  • johtava nuorisotyönohjaaja: 044 7335 215
  • johtava lapsityönohjaaja: 044 7335 225 

Diakoniatyöntekijöiden yhteystiedot

  • johtava diakoniaviranhaltija Anne Pulkka p. 044 7335 223, anne.pulkka@evl.fi
  • diakonissa Raija Autio p. 044 7335 224, raija.autio@evl.fi
  • diakoni Virpi Jukarainen p. 044 7335 283, virpi.jukarainen@evl.fi
  • diakonissa Merja Leinonen, p. 044 7335 222, merja.leinonen@evl.fi​​
  • diakoni Ritva Mustonen p. 044 7335 221, ritva.mustonen@evl.fi

Surun keskellä

Sururyhmä kokoontuu klo 17.30 - 19.30 seurakuntatalon (Ilvolankatu 14b) Kappeli -neuvottelutilassa to 7.9.; to 14.9.; to 21.9.; ke 27.9. ja to 5.10. Sururyhmässä on mahdollisuus jakaa ja pohtia läheisen kuolemaan liittyviä asioita, tunteita ja kokemuksia. Ryhmässä saa olla halutessaan myös hiljaa. Ryhmä tarjoaa mahdollisuuden vertaistukeen ja yhdessä olemiseen surun, muistojen ja myös ilon äärellä. Ryhmään voi tulla vaikka läheisen kuolemasta olisi jo kulunut pidempikin aika.

Ryhmästä tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmän vetäjille 

johtava diakoniaviranhaltija Anne Pulkka p. 044-7335 223 anne.pulkka(at)evl.fi

pastori Sami Saravuoma p.044-7335 245 sami.saravuoma(at)evl.fi

Pyhäinpäivänä musiikki- ja runohetki Vanhassa Kappelissa klo 17  surun ja toivon näkökulmista. Pyhäinpäivänä on mahdollista muistaa läheisiämme viemällä kynttilöitä hautausmaille. Kustaa Aadolfin kirkossa ja Kangaslammin kappelissa järjestetään pyhäinpäivän iltana muistohartaus, jossa luetaan edellisen vuoden aikana kullekin hautausmaalle siunattujen nimet. 

 

Tällä sivulla sinua palvelee kirkon valtakunnallinen Palveleva chat klo 12-20.