Pipliaseuran lähetyspyhä

su 13.9. klo 10.00 – su 13.9. klo 12.15
13.9.2026 Pipliaseuran lähetyspyhä Kustaa Aadolfin kirkossa kello 10

Kustaa Aadolfin kirkko

Jokaisella ihmisellä on oikeus oppia lukemaan ja kirjoittamaan omalla kielellään. Piplian lukutaito-ohjelman opetus kohdistuu sellaisille vähemmistökansojen kielille, joille on käännetty tai joille ollaan kääntämässä Uutta testamenttia tai koko Raamattua.

Pipliaseuran lähetyspyhä Iisalmessa Kustaa Aadolfin kirkossa sunnuntaina 13.9.2026. Kello 10 on messu, jonka jälkeen on kirkkokahvit ja lähetystilaisuus sakastissa. Tilaisuuden aiheena on Pipliaseuran työ ja tämän sunnuntain kolehtikohde Lukutaitoa naisille Afrikassa.

Namibialainen lukutaito-opettaja Johanna Tjikulya on omakohtaisesti kokenut muutoksen, jonka lukutaito voi tuoda.
"Lukutaito auttaa välittömästi toimeentulon hankkimisessa. Se nostaa kokonaisia perheitä köyhyydestä. Lukutaitoinen äiti vie kouluun myös lapsensa, ja hyvän kierre lähtee käyntiin. Lukutaito tekee hyvää, joka kantaa sukupolvelta toiselle. Lukutaito lahjoittaa tulevaisuuden."

  • Aikuisille Aikuisille
  • Jumalanpalvelukset ja uskonelämä Jumalanpalvelukset ja uskonelämä
  • Lähetys- ja avustustyö Lähetys- ja avustustyö

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Ota yhteyttä

Lähetys- ja kansainvälisen työn ohjaaja
Ilvolankatu 14 b
74100 Iisalmi

Tehtävässä 1.9.2026–31.8.2027.

Osaamisalueena lähetystyö, kansainvälinen vastuu ja vapaaehtoistoiminta.