Liiku Naiselle Ammatti -puistojumppa kutsuu liikkumaan hyvän asian puolesta Iisalmessa
Iisalmessa järjestetään sunnuntaina 6. syyskuuta 2026 jo kahdeksannen kerran Liiku Naiselle Ammatti -hyväntekeväisyystapahtuma. Tänä vuonna tapahtuma toteutetaan energisenä puistojumppana Maistraatinpuistossa (Malminkatu 1) klo 18.00–19.00.
Jumpan ohjaa Tiina Karppinen Tiinan Treenipalveluista.
Liiku Naiselle Ammatti on osa Naisten Pankin valtakunnallista Kävele Naiselle Ammatti -kampanjaa, jonka tavoitteena on kerätä varoja kehittyvien maiden naisten ammattikoulutukseen, yrittäjyyteen ja toimeentulon vahvistamiseen. Koulutus ja mahdollisuus oman elinkeinon hankkimiseen parantavat naisten ja heidän perheidensä tulevaisuuden näkymiä sekä edistävät yhteisöjen hyvinvointia.
Tapahtumaan voi osallistua kuka tahansa, eikä osallistuminen edellytä aiempaa liikuntataustaa. Puistojumppaan ei ole pääsymaksua.
Jos jumppa ei ole oma lajisi, voit osallistua tapahtumaan myös kävelemällä. Kiertäessäsi Luuniemen ympäri tai valitsemallasi reitillä olet mukana tukemassa naisten ammattikoulutusta ja yrittäjyyttä kehittyvissä maissa.
Vapaaehtoinen lahjoitus tukee naisten koulutusta
Osallistujia kannustetaan tekemään vapaaehtoinen lahjoitus Naisten Pankille. Jokainen lahjoitus auttaa luomaan naisille mahdollisuuden kouluttautua ammattiin, perustaa yritys ja hankkia toimeentuloa.
Lahjoituksen voi tehdä tapahtuman yhteydessä tai etukäteen Naisten Pankin verkkosivuilla:
Lisätietoa tapahtumasta löytyy myös Iisalmen tapahtumasivulta:
Yhteistyössä paikalliset toimijat
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Iisalmen seurakunta, Iisalmen Seudun Yrittäjänaiset ry sekä Iisalmen kaupunki.
Tervetuloa liikkumaan, tekemään hyvää ja tukemaan naisten mahdollisuuksia rakentaa parempaa tulevaisuutta itselleen ja perheilleen.
Lisätiedot
Ritva Mustonen
diakoniaviranhaltija, Iisalmen seurakunta
p. 044 733 5221
ritva.mustonen@evl.fi
Taina Karvonen
Iisalmen Seudun Yrittäjänaiset ry
p. 045 602 0330
taina.karvonen@mainospolku.fi
Fri Aug 07 08:29:00 EEST 2026